Author Topic: Despre Torrente  (Read 362 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline -=[Vyorel]=-

• Owner
  • Administrator
  • High-Roller
  • *
  • Respect: +176/-28
  • Last Login:July 05, 2021, 05:25:56 AM
  • www.RO-PH.com
    • RO Power Hosting
  • Oras: Braila
Despre Torrente
« on: November 17, 2009, 01:50:56 PM »
1. Ideea de torrent...

Torrentii sunt defapt niste fisiere care au extensia .torrent si care sunt executate cu diferite programe (torrent clients) printre care sunt: BitComet, [/url=http://www.utorrent.com]?Torrent[/url], Azureus si altele dar daca aveti unu din programele astea e numai bine...

PS in ultma vreme Bitcometul a fost banat pe majoritatea site-urilor de dincolo (pe site-urile romanesti merge sa-l folosesti)

Ok, acum sa intelegeti mai bine care-i faza cu torrentii astia:
sa zicem ca X are un fisier sau o gramada de fisiere (20 de arhive de ex) si vrea ca restul sa traga de la el (publica pe net fisierele respective)...
sper ca acest desen va lamureste....

Dupa cum vedeti X este cel care ofera fisierele spre download iar Y, A si Z trag de la el si nu numai...
S-o luam asa: X are 100% din fisiere da?
  Sa zicem ca Y are 80% iar restu mai putin de 80%
          Atunci A si Z trag din 2 parti adica de la X si de la Y.

Nu stiu daca ati inteles sau nu...ideea este urmatoarea: fiecare trage de la fiecare si asa mai departe...

PS eu am pus in desen doar 4 peers (peer = comp care face trafic prin retea bittorrent) dar poate sa fie 2-3-4000

Am spus mai devreme ca fiecare trage de la fiecare, ei bine daca va uitati pe desen X are 100% din fisiere da? Ei bine acel X se numeste seeder (adik samanta de unde restu trag).

Y, A si Z se numesc leechers (adica lipitori, cei care trag)

Sa zicem ca intre timp Y a terminat de downloadat adik are 100% din fisiere atunci Y devine seeder (samanta pentru ca are toate fisierele).

PS: Chestia asta se aplica in toate retelele bittorrent la un numar mult mai mare.

Sa zicem ca marimea fisierelor hostate (puse pe net) de catre X are 100 MB ( 100 de mega), Y, A si Z au inceput sa traga de la X...intre timp X a terminat deci X a downloadat 100 MB.

Numai ca dupa ce termini de downloadat trebuie sa lasi si pe altii sa downloadeze de la tine adica tu sa faci upload (download este opusul uploadului adica PUI pe net in loc sa iei)

Ei bine si aici vine conceptul de share ratio (adica raportul la cat ai "impartit" sau ceva de genu) care se calculeaza astfel:

Cifra ideala e 1 (adica ati uploadat, ati luat....20GB/20GB = 1, 20/21=0.95 etc...)

Ok, sper ca ati inteles pana aici...

2. Folosirea Torrentului

Ei bine daca atii inteles ce-am zis mai sus acum ar trebui sa fie floare la ureche...
Sunt mii de retele torrent pe net dar unele sunt private (trebuie sa ai un user) iar altele publice (nu trebe user).

ATENTZIE!!! Daca luati o chestie de pe www.isohunt.com voi trageti de la userii care sunt in acea retea nu in alta de ex www.torrentleech.org !!! (sper ca ati inteles)

Ei bine v-ati luat un fisier torrent si cum sa-l folositi?

Pai, deschideti unu din programele de torrente mentionate mai sus...dai open la torrent si dupaia o sa te intrebe unde vrei sa salvezi fisierele...(easy as that)...dupaia tre sa astepti pana se termina downloadul.

ATENTZIE!!! Pe site-urile private unde trebuie user mentine-ti share ratio!!! Adica facetii si upload nu numai download (ratio sa fie 1)

Sper ca va este de folos tutorialul.

Offline HellGodX16

• ROPH Friends
  • The Godfather
  • Respect: +21/-16
  • Last Login:September 05, 2011, 10:55:09 PM
  • Bored.....nu plictisit
Re: Despre Torrente
« Reply #1 on: December 20, 2009, 01:07:27 PM »
Un site privat : Filelist.ro
Acolo daca trageti un fisier il tineti macar o saptamana pentru al putea trage si altii si a nu va pierde contul. X(X( eu nu am Invitiatie da ma rog stiu chestia asta ca are un amic de a meu.
Argue with me and you'll never end it.
Argue me again and your going to hell
Argue in continue and you'll regret it.