Intrebare

Started by NeXus, May 01, 2012, 10:16:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dupa parerea voastra care vi se pare cel mai bun suport de forum gratuit? Vreau prareri va rog/
  •  

SMF -> atat in limba engleza pe forumul oficial, cat si in limba romana aici sau pe smf.ro (putin si pe forumul oficial, dar acolo tot eu raspund :)) ).
  •  

May 02, 2012, 03:21:33 PM #2 Last Edit: May 02, 2012, 03:23:32 PM by NeXus
Si are si varianta cu plata nu numai gratuit? M-am uitat prin tutoriale si pare foarte usor de folosit.
  •  

Se ofera suport gratuit pt SMF.
  •  

P.S: Raspunde-mi la PM/
  •  

Dah SMF ami place si mie :)) si e si bun
░░░░░▄▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄▄▄▄░░░░░░░
░░░░░█░░░░▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒░░▀▀▄░░░░
░░░░█░░░▒▒▒▒▒▒░░░░░░░░▒▒▒░░█░░░
░░░█░░░░░░▄██▀▄▄░░░░░▄▄▄░░░░█░░
░▄▀▒▄▄▄▒░█▀▀▀▀▄▄█░░░██▄▄█░░░░█░
█░▒█▒▄░▀▄▄▄▀░░░░░░░░█░░░▒▒▒▒▒░█
█░▒█░█▀▄▄░░░░░█▀░░░░▀▄░░▄▀▀▀▄▒█
░█░▀▄░█▄░█▀▄▄░▀░▀▀░▄▄▀░░░░█░░█░
░░█░░░▀▄▀█▄▄░█▀▀▀▄▄▄▄▀▀█▀██░█░░
░░░█░░░░██░░▀█▄▄▄█▄▄█▄████░█░░░
░░░░█░░░░▀▀▄░█░░░█░█▀██████░█░░
░░░░░▀▄░░░░░▀▀▄▄▄█▄█▄█▄█▄▀░░█░░
░░░░░░░▀▄▄░▒▒▒▒░░░░░░░░░░▒░░░█░
░░░░░░░░░░▀▀▄▄░▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒░░░░█░
░░░░░░░░░░░░░░▀▄▄▄▄▄░░░░░░░░█░░
  •  

Quote from: [ET]geN_ on July 01, 2012, 09:01:30 AM
Dah SMF ami place si mie :)) si e si bun
Da, dar la SEO nu e chiar asa bun. Trebuie prelucrat ca sa aibe un SEO bun.
  •  

July 01, 2012, 09:57:20 PM #7 Last Edit: July 01, 2012, 10:03:23 PM by ddk
ma pis pe smf-ul tau viorele :)) imi iau un vb si are si seo si search engine tools ( adica cand lumea cauta x pe google , chiar daca tu nu ai pe site sau in keyword te gaseste primu. Pentru ca are un motor special si deaia ;) )

Iati frate vb daca vrei cu adevarat calitate ;) acum depinde ce vrei sa faci.

Si / sau PHPBB mai e bun doar ca ala trebuie sa il modifici putin.
Invata RESPECTUL!
Cand ai reusit mai vorbim!
Invata sa vorbesti romana cu semne de punctuatie, etc. Nu te crede pe chat.
  •  

L-as schimba dar nu prea ma incanta. Sincer, alta platforma nu am folosit niciodata. De cand am descoperit SMF-ul numai cu el am lucrat. Cunosc SMF-ul 99.9% si oricand apar probleme la el, stiu unde sa modific, ce sa modific, etc. La celelalte, puii mei...nu cred ca stiu sa fac macar un board :))

Oricum, as putea lua din alta platforma tot ce e bun pt SEO si search engine tools ala, si sa le bag in SMF, dar pt asta imi trebuie timp, multa rabdare si mai ales chef. :))

ddk, ti-am zis ca o sa schimb pagina de postare, iti fac pe plac date-n spanac. Mut codurile BBCode si emoticoanele in stanga, le aranjez eu ca la celelalte platforme :))
Incetu cu incetu fac forumul o corcitura :))
  •  

Pai fa-mi pe plac ba... Si daca vrei bineinteles iti dau seotools-ul din vbulletin ... Ai uitat ca am vb cu licenta pe nightteamracers ? :D Dar ca sa ti-l dau , mai intai schimba-mi astea postarea si postbit-ul ( daca le-ai putea face ca la phpbb ... te-as pupa jos :)) )si ti-l dau. il modiffici si voilla
Invata RESPECTUL!
  •  

Quote from: ddk on July 02, 2012, 12:17:27 AM
Pai fa-mi pe plac ba... Si daca vrei bineinteles iti dau seotools-ul din vbulletin ... Ai uitat ca am vb cu licenta pe nightteamracers ? :D Dar ca sa ti-l dau , mai intai schimba-mi astea postarea si postbit-ul ( daca le-ai putea face ca la phpbb ... te-as pupa jos :)) )si ti-l dau. il modiffici si voilla
Ok. Pregateste-te de plecare si hai la Braila, ca sa ma pupi jos :))
Maine seara daca nu-s obosit ma apuc de forum, daca nu ... il fac marti seara.
  •  

Quote from: -=[Vyorel]=- on July 02, 2012, 12:22:38 AM
Quote from: ddk on July 02, 2012, 12:17:27 AM
Ok. Pregateste-te de plecare si hai la Braila, ca sa ma pupi jos :))
Maine seara daca nu-s obosit ma apuc de forum, daca nu ... il fac marti seara.

Te pup jos doar dak iese ca la phpbb postul adica unde scrii si postbit-ul ca la vbulletin ca pe cwr. ro :)
Invata RESPECTUL!
  •  

Eu zic ca IP Boards e la fel de bun ca vbullentin.
  •  

July 02, 2012, 11:01:54 PM #13 Last Edit: July 02, 2012, 11:10:01 PM by ddk
Quote from: NeXus on July 02, 2012, 09:59:58 PM
Eu zic ca IP Boards e la fel de bun ca vbullentin.

Tin sa te contrazic. IPBoard este foarte complicat de administrat fata de vbulletin + uptime-ul difera.

Diferenta dintre SMF si VBulletin

Folosirea unui software comercial pentru forum ar scuti multa munca.
Cele mai cunoscute,si aici ma refer la Vbulletin are : de la anti spam pana la module de director web,payed membership......etc. SMF-ul poate ajunge dar nu 100 % ca VB-ul , ci doar la 70 % din VBulletin doar prin module , iar asta incetineste foarte mult SEO.
Este altceva cand forum-ul are integrat sistemul seo si e altceva cand il integrezi tu.
Are UPTIME 99,9% , il folosesc cele mai mari forum-uri din romania cat si peste hotare cum ar fi : 4tuning , rockstargames,EA GAmes si multi altii.

IPB-ul nu are UPTIME foarte mare , intotdeauna un IPB va bloca accesul catre mysql si apache , iar acest lucru dauneaza traficului vostru. [ dovada (http://gazduire.info/index.php/topic,1484.msg12995.html#msg12995) ]

( acum bineinteles sa nu comparam SMF-ul , simple machine forum , care doar din numele ei te ingrozezste si bineinteles este si freeware cu o varianta premium , cum ar fi vbulletin , ipb , sunbb etc. )

Puteti ajunge la situatii in care munca de upgrade la o versiune superioara de phpBB/SMF ( freeware ) sa coste mai mult (timp, downtime, verificari, etc) decat upgrade-ul facut la vBulletin. Pe de alta parte, un forum de genul vBulletin ar permite dezvoltarea unui forum/site la adevarata sa valoare , exact asa cum s-a dezvoltat deja forumul softpedia. Cine nu stie , in 2001 cand a aparut softpedia era pe vbulletin. 1 singur om ( de la ei din echipa ) sa implementeze site-ul impreuna cu forumul IPB si de aceea l-a mutat pe IPB ,  altfel ei ramaneau pe vbulletin. Au si spus acum 4 ani intr-un topic de al lor.

Daca as fi avut Xerom-Zone eu si atatia membrii as face un forum de ar muri lumea cu aceleasi categorii bineinteles. Si eu am incercat sa imi deschid forum , multa lume mi-a zis : e unic bravo tie ... dar vedeti voi. Copilasii din ziua de azi , gen voi .. va duceti unde un forum are 30 000 membrii , nu veniti unde sunt doar 30 ... asa ca nu l-am mai tinut si l-am inchis. Multa lume aia 30 care ii aveam mi-au sarit in cap de ce l-am inchis.. dar din cauza vizitelor... nu l-am mai putut tine. Ma ofticam ca stiam ca am bagat munca 3 zile in el dar era unic si totusi nu este vizitat... Eu as merg pe VBulletin sau PHPBB.... asta sunt cele 2 versiuni care imi plac enorm. Celelalte... pisat parerea mea.

Bineinteles acum depinde ce vrei sa faci. Daca vrei sa faci o comunitate imensa si etc eu zic sa treci pe vbulletin ( cum a facut invatam.net , a fost pe mybb si acum pe vbulletin ) , dar daca vrei doar de gaming alege ce vrei tu. Faza e ca la VB ( pot demonstra ) el nu foloseste spatiul destinat pe disk ci doar spatiul din baza de date. Deci tu de exemplu modifici ceva pe forum , el nu ramane stocat ca fisier ci doar in baza de date.
La fel si cu fisierele atasate , ele nu`s in forum ci doar in baza de date. Se compileaza fisierul si se pune automat in baza de date.
Invata RESPECTUL!
  •  

Sa stii ca am citit tot ce ai scris tu ddk si intr-adevar marile forum-uri au succes fiindca folosesc platfrome phpbb si vbullentin. De exemplu o comunitate mare (Shock Gaming) care are parteneriat cu Xerom Zone foloseste platforma phpbb si este foarte bine structurata si au activitate. Sau uite de data asta 2 forumuri mari care folosesc IP Boards si forumurile au performante mari. De exemplu www.fearless-assassins.com care este o comunitate straina si o ador din plin mai ales forumul lor si alta este www.b-zone.ro care sunt romani si folosesc IP Boards si cunosc B zone de mult.
  •  

Am spus clar mai sus... Daca vrei o comunitate mare si etc e bine sa folosesti un VB sau IPB ( IPB nu il recomand ca este foarte greu de administrat , ti-l dau sa ti-l instalezi sa vezi ). Asa cunosc si eu site-ul de unde incepe pirateria sa zicem , site-ul care are :

In total there are 22547252 users online :: 1904 Registered, 51 Hidden and about 22545297 Guests

Deci au milioane de utilizatori si folosesc PHPBB , dar si ei au spus ca PHPBB si multe platforme gratuite va pica la un moment dat deoarece multe platforme free au bug-uri , o platforma licentiata este altceva , nu au bug-uri , iar daca se gasesc bug-uri imediat se remediaza.
Invata RESPECTUL!
  •  

Ai inca odata dreptate dar sa stii ca VB e costisitor uite-te si tu la preturi. Eu ma impac si eu bine cu phpbb si phpbb3 .Astea sunt the best.
  •  

Exista nulled si bineinteles dupa ce scoti putini bani dupa comunitatea care o faci.. iti poti cumpara ca e doar 39 dolari dai in masa.. renunti la 3 pachete de tigari si gata.
Invata RESPECTUL!
  •